FinOps: meer grip op cloudkosten, maar ook inzicht in de business value

Ieder voordeel heeft zijn nadeel, en andersom. De cloud is daar een goed voorbeeld van. “Alle aspecten die het aantrekkelijk maken om cloud te gebruiken – elasticiteit, self-service, schaalbaarheid – kunnen het lastig maken om de kosten onder controle te houden.”

Dat vertelt Erik Sackman, Manager Cloud Platform Services bij Info Support, in de nieuwste aflevering van Business Vooruit met IT. Hij pleit voor een strategische aanpak om de kostenbeheersing op orde te krijgen, die niet alleen kijkt naar kosten, maar ook naar de business value van de cloud: FinOps.

Geen grip

Uit recent marktonderzoek van Info Support blijkt dat 30% van de organisaties geen grip heeft op de cloudkosten. Volgens Erik is dat inherent aan de opzet van de cloud. “Teams kunnen zelf de diensten aanzetten die ze nodig hebben: met één druk op de knop kun je capaciteit inschakelen. Vroeger was daar een formeel inkoopproces voor nodig en nu is dat veel meer gedecentraliseerd. Dus is het ook lastiger om centraal te sturen.”

FinOps is een strategische aanpak om die kostenbeheersing op orde te krijgen. Erik: “Belangrijk daarbij is de samenwerking tussen verschillende onderdelen van je organisatie, zoals IT en Finance. De rekeningen die cloudproviders sturen, zijn niet altijd eenvoudig te doorgronden. Welk deel van dat bedrag wordt door welk deel van het bedrijf gebruikt? En, zeker net zo belangrijk: welke business value staat daar tegenover? Je moet niet alleen kijken naar de kosten van de cloud, maar ook naar wat het gebruik oplevert.”

Een besparing van 10.000 euro dankzij Cloud Efficiency Scanner

Info Support heeft de Cloud Efficiency Scanner ontwikkeld om organisaties te helpen grip te krijgen op hun cloudkosten. Eduard Eleonora, IT-consultant bij Managed Services: “Elke maand sturen we een overzicht: hoe sta je ervoor, welke kosten maak je? Daarnaast geven we ieder kwartaal adviezen. Soms zien we bijvoorbeeld dat een server te veel capaciteit verbruikt en dan adviseren we om te downscalen. Het kan ook zo zijn dat een server helemaal niet gebruikt wordt en dus uitgezet kan worden.”

De resultaten kunnen aanzienlijk zijn: “Bij een recent project, waarbij we een zorginstelling migreerden van on-premise datacenters naar Azure, hebben we in de optimalisatiefase bijna 10.000 euro bespaard in een halfjaar”, aldus Eduard.

Er zijn vaak verschillende laagdrempelige manieren om cloudkosten te optimaliseren. Eduard: “Voor testomgevingen zetten we servers ’s avonds en in het weekend uit en ’s ochtends automatisch weer aan. Ook maken we gebruik van Reserved Instances bij Azure, waarmee je kosten kunt besparen als je weet hoe lang je een dienst gaat gebruiken.”

Van monitoring naar inzicht

Volgens Erik leidt deze vorm van continue monitoring vaak tot voortschrijdend inzicht: “Je kunt blijven verfijnen. Dat begint met inzicht in de kosten; zodra je dat hebt, kun je terugkijken of je voorcalculatie klopte. Ook hier is het belangrijk om niet alleen te kijken naar de kosten. FinOps draait ook om het inzichtelijk maken van de waarde. Als je bijvoorbeeld zorgverzekeringen verkoopt, dan is het verstandig om inzicht te hebben in de cloudkosten per zorgverzekering, want dan kun je beter sturen. Als we onze bedrijfspropositie veranderen of we passen iets aan in de technologie, wat is daarvan dan de impact op de cloudkosten per verzekering? Gaan die omhoog, of juist omlaag? Hogere cloudkosten zijn niet per definitie problematisch, zolang hogere kosten ook gepaard gaan met hogere omzet. Bij seizoensgebonden business bijvoorbeeld, is het logisch dat het cloudverbruik meebeweegt met drukkere periodes.”

Bekijk of beluister de volledige aflevering van Business Vooruit met IT.